Otcovská poporodní péče a finanční dopad do rodinného rozpočtu

Diskutovaná a očekávaná dávka nemocenského pojištění je zde. Otcovská poporodní péče čili otcovská. Není totéž co rodičovská či mateřská, takže neplést si! Liší se jak výší dávky, tak tzv. podpůrčí dobou, čili časovým úsekem, po který je dávka proplácena.

Nárok na otcovskou má pojištěnec, který pečuje o dítě, jehož je otcem (to budou nejčastější případy), případně dítě převzal do péče nahrazující péči rodičů.

O dávku je možné žádat již od 1. února letošního roku. Otcové si stáhnou příslušný formulář Žádost o dávku otcovské poporodní péče na stránkách České správy sociálního zabezpečení http://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/nemocenske-pojisteni/nemocenske-pojisteni.htm. Jedná se o formulář č. 89 113 0 a je k dispozici buď k vytištění a vyplnění, nebo k vyplnění přímo na počítači a následnému tisku.

Vyplněný tiskopis pak otcové předají na svou mzdovou účtárnu, která doplní údaje požadované od zaměstnavatele a spolu s Přílohou k žádosti o dávku pošle na správu sociálního zabezpečení. O volno si tatínkové požádají u zaměstnavatele stejným způsobem jako o rodičovskou dovolenou. Otcové OSVČ pošlou tiskopis na správu sociálního zabezpečení přímo.

Otcovskou je nutné nastoupit v období prvních 6 týdnů po narození dítěte. Toliko k tomu, jak postupovat. A nyní na co mají otcové nárok.

Podpůrčí doba (čili doba, která bude tatínkům uhrazena) činí týden. Nezáleží na počtu narozených dětí. Výše dávky bude činit 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Pokud jste tedy zaznamenali v televizi informaci, že otcové dostanou 70 % své základní mzdy, pak vězte, že je to další blábol.

Jen na vysvětlenou. Denní vyměřovací základ se zjišťuje z předešlých 12 kalendářních měsíců před narozením dítěte. Tento základ je zjišťuje v přepočtu na KALENDÁŘNÍ den, takže jinak, než průměr na dovolenou. Že Vám to nic neříká? Nevadí. Uvedeme si pár příkladů, na kterých rovnou zjistíme, zda se čerpat tuto dávku vůbec „vyplatí“ nebo kolik na ní budou rodiny případně „tratit“. Vždycky zůstává možnost vzít si místo této dávky dovolenou. Tedy, pokud zaměstnavatel bude souhlasit. Protože dovolenou zaměstnancům, na rozdíl od otcovské, nemusí poskytnout.

A ještě jedna poznámka. Otcovská nemusí nutně trvat pouze týden, tatínkové si mohou „otcovskou“ čerpat třeba tři týdny, ale „proplacený“ dostanou pouze týden, zbytek bude neplacený.

A nyní si pojďme ukázat, jak bude „otcovská“ výhodná či ne. Připravila jsem tři příklady podle výše příjmu tatínků. Výpočet je nutno brát pouze orientačně, konečný výsledek ovlivňuje mj. i skutečnost, v jakém měsíci dochází k čerpání dávky, jaké byly např. odměny vyplacené v uplynulých 12 měsících bonusy, ale i nemoc v tomto období, případný nárůst či pokles mzdy a mnoho dalších.

Otec v našem prvním případě má stále stejný neměnný příjem 30 000 Kč hrubého, což představuje 22 740 Kč čistého (případně 24 007 Kč čistého, pokud již stihne uplatnit daňové zvýhodnění na jedno dítě).

Pokud bude čerpat dávku otcovské poporodní péče v měsíci, který má 21 pracovních dnů, dostane od zaměstnavatele hrubou mzdu 22 858 Kč (zaměstnavatel pokrátí mzdu za nepřítomnost zaměstnance), což představuje 17 808 Kč čistého (případně 19 075 Kč včetně daňového zvýhodnění).

Od správy sociálního zabezpečení dostane vyplaceno 4 837 Kč, což v součtu se mzdou představuje celkovou částku příjmů za daný měsíc 22 645 Kč, resp. 23 912 Kč, takže zhruba stejně jako v běžném měsíci bez čerpání dávky.

Jen připomínám, že dávky nemocenského pojištění, mezi které otcovská patří, nepodléhají dani ani odvodům na zdravotní pojištění, či sociální zabezpečení, takže otec je dostane tzv. „čistá ruka“.

Jako druhý příklad si vezměme zaměstnance, který má příjem 35 000 Kč hrubého, což představuje čistou mzdu ve výši 26 185 Kč, resp. 27 452 Kč.

Při čerpání jednoho týdne otcovské, bude hrubá mzda 26 667 Kč, tj. 20 432 Kč čistého, resp.      21 699 Kč při uplatnění daňového zvýhodnění.

Otcovská, kterou zaměstnanec obdrží, bude 5 348 Kč, v součtu se mzdou to představuje příjem        25 780 Kč, resp. 27 047 Kč celkem za měsíc. Ani v tomto případě zaměstnanec příliš „netratí“.

A nakonec otec s hrubou mzdou 15 000 Kč.  V měsíci si pak vydělá 12 405 Kč čistého, resp. 13 672 Kč, za podmínek uplatnění daňového zvýhodnění, jako v předešlých případech.

Při čerpání týdne otcovské obdrží hrubou mzdu 11 429 Kč, což je 9 931 Kč čistého, resp. 11 198 Kč.

Od správy sociálního zabezpečení obdrží částku 2 422 Kč, což v součtu představuje příjem 12 353 Kč, resp. 13 620 Kč.

Čerpání dávky otcovské poporodní péče tedy obecně doporučit a dovolenou není nutné čerpat na tyto účely.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..